استرالیا

استرالیا کشوری است توسعه یافته در نیم کره ی جنوبی ، ششمین کشور پهناور دنیا ،   که پایتخت آن  شهر کانبرا میباشد.  شهر های سیدنی وملبورن  دو شهر بزرگ  استرالیا  می باشند.  این کشور مرز خاکی با هیچ کشور دیگری ندارد  و دور آن را  از شرق  ، اقیانوس آرام ، از جنوب اقیانوس منجمد  جنوبی ،  از غرب اقیانوس هند  واز شمال  چندین  در یا و خلیج  در برگرفته است. استرالیا سرزمین اصلی  قاره ی اقیانوسیه  به شمار می آید و کوچکترین قاره ی دنیا از نظر وسعت میباشد.

مهاجرت به استرالیا  از طریق کار و تخصص:

یکی از راه های مهاجرت به استرالیا از طریق کار و تخصص میباشد. متقاضیان مهاجرت  از این روش  میتوانند از طریق  ویزای 189استرالیا، ویزای 190 استرالیا یا ویزای 489 استرالیا  اقدام نمایند.  این سه روش برای متقاضیانی است  که به دنبال  اخذ اقامت دائم  استرالیا  برای خود وخانواده ی خود  از طریق  مهارت و تخصص هستند.

ویزای 189 استرالیا  و ویزای 190 استرالیا  به افرادی تعلق میگیرد که به قصد  نیروی کار و تخصص به همراه  خانواده  به استرالیا مهاجرت کرده و با اخذ اقامت دائم استرالیا ،  در این کشور زندگی ،  کار وتحصیل  کنند.  با دریافت  ویزای  اقامت دائم استرالیا ،  شخص از مزایای  مدیکر استرالیا ( طرح در مان ملی)  بهره مند میگردند.  سپس بعد از کسب شرایط لازم  درخواست شهروندی استرالیا  بدهند.

ویزای 489 ،  برای متقاضیانی است  که نتوانستند  از طریق 2 ویزای فوق  امتیاز لازم را کسب نمایند.در ویزای 489  دولت استرالیا  یک ویزای موقت 4 ساله  به متقاضی  اعطا مینماید  که جهت تبدیل آن به اقامت دائم  فرد باید طبق تعهدش ، مدت 2 سال  در یک استان کم جمعیت  تعیین شده  زندگی کند  ویکسال از این زمان را به صورت تمام وقت در آنجا کار نماید.

در ویزای 189  و ویزای 190  فرد متقاضی ، اقامت دائم  استرالیا  یا همان اقامت دائم کاری ( مهاجرت به استرالیا  از  طریق تخصص )  را کسب می نماید  اما ویزای  489،  یک ویزای موقت است  که در صورت رعایت شرایط ، تبدیل به اقامت دائم میشود.

در هر 3 دسته بندی امتیاز لازم  برای واجد شرایط بودن 60 امتیاز میباشد

در ویزای 190 ویزای کار  به همراه  یک اسپانسر  ایالتی  است  5 امتیاز  بابت  این اسپانسر  به متقاضی داده میشود. پس متقاضیان با داشتن 55 امتیاز  و برخورداری از 5 امتیاز  اسپانسرشیپ ، می توانند  برای این ویزا اقدام کنند.

در ویزای 489،  اسپانسر ایالتی  10 امتیاز  به متقاضی میدهد ، بنابراین متقاضی با داشتن 50 امتیاز  در سیستم امتیاز دهی میتواند  درخواست دهد.، این در حالی است که  که در ویزای 189 تامین هر 60 امتیاز  بر دوش خود متقاضی است.

در بین ویزا های skilled worker در استرالیا  زیر گروه های متفاوتی وجود دارد  از جمله:

ویزای زیر گروه 189:

بهترین حالت ویزا  برای کسانی است که  اقامت دائم بگیرند  زیرا شخص میتواند  انتخاب کند کدام ایالت  را برود و از ابتدا برای اقامت دائم اقدام میکند ،  در واقع اگر امتیاز شما  برای مهاجرت به استرالیا  از طریق ویزا صورت میگیرد  خود میتواند  نقطه ی مثبتی باشد  زیرا این ویزا یکی از بهترین  انواع ویزا برای کسانی است که میخواهند  جهت استرالیا  و مهاجرت کاری  و اقامت  آن اقدام نمایند.

ویزای زیر گروه 190:

که فقط استانی که اسپانسر شما شده   میتوانید به آنجا  مهاجرت کنید  و وقتی ویزا را گرفتید  باید به همان  ایالت بروید  البته  در اینجا شما امکان  انتخاب  بین  چند ایالت  و نه همه  ایالات  را دارید.  در ساب کلاس  ویزای 190  از دو سال  ویزایی  که به شخص  اعطا  میشود  اگر شخص  یک سال کار کند ،  به وی اقامت دائم اعطا میشود  . بنابراین  این ویزا  مانند ویزای  قبل از ابتدا  ویزای اقامت  محسوب نمی گردند.  در این حالت در 2 سال اول  باید در ایالتی که شما را اسپانسر کرده  اقامت کنید . البته در آن ایالتی که اسپانسر شما  شده ،  هر جایی که بخواهید  میتوانید اقامت کنید و از نظر محدوده هیچ محدودیتی نخواهید داشت. بعد از زیر گروه 189  که بهترین زیر گروه در مهاجرت کاری استرالیا است  ،  این زیر گروه یعنی 190 بهترین  زیر گروه  به جهت مهاجرت میباشد.

 ویزای زیر گروه 489:

این ویزایی است  که یک ایالت باید اسپانسر شما شود  و این ایالت  انتخابی نیست  و داخل  این ایالت  شما باید  در منطقه ای  خاص  اقامت کنید . در ویزای  قبلی شما چند گزینه  برای اسپانسر شدن  دارید  اما در این زیر گروه  شما فقط  یک ایالت را میتوانید  انتخاب کنید  و در ضمن  بعضی موارد و  برای امتیاز بیشتر  حتی منطقه ی اقامت شما با انتخاب دولت است  و شما نمیتوانید  هر محدوده ای را  انتخاب کنید . این ویزا 4 ساله است و یک لیستی  وجود دارد که شما در کدام منطقه باید کار کنید . در این نوع ویزا هم شما باید از 4 سال 2 سال کار کنید  تا ویزای اقامت دائم شما تمدید شود. فرق اساسی  190 با 489  در این است که  شما در اولی قدرت انتخاب دارید  بین چند ایالت  اما در 489  شما  قدرت انتخاب  بین چند ایالت  را ندارید.

 برای  کسانی  که  در واقع  مدرک تحصیلی  آنها جدای  از کارشان باشد  یا مدرک نداشته باشند اما در زمینه  دیگری  کار کرده  باید  سابقه ی  کار خود را اعلام کند  و مدارک  مثبت سابقه ی  کارش را ابراز  کند  به یک سازمانی که در استرالیا است  و آن را ارزیابی میکنند و به او اعلام میکنند که سابقه ی کار شما معادل  چه مدرکی  محسوب میشود .

مراحل دریافت  ویزای اقامت کاری استرالیا ( نیروی متخصص  استرالیا):

 1. ارزیابی مدارک

 2. تکمیل مراحل Express of Internet EOI

 3. دریتفن دعوتنامه واقدام برای ویزای اقامت ( 3 ماه)

مرسوم ترین راه مهاجرت به استرالیا ویزای تخصص و مهاجرت کاری  به استرالیا میباشد. به این معنا که این راه نسبتا سهل است. زیرا  استرالیا بدنبال مهاجرانی است که بتوانند  در گسترش  این کشور نقش مفید  و موثری  را اجرا نمایند. همچنین اداره ی مهاجرت به  استرالیا  هرسال لیستی از مشاغل لازم در استرالیا را ابلاغ مینماید ( لیست کشوری و وایالتی) تا در بازار کار تعادل برقرار نماید. به طور مختصر ، اگرچه  استرالیا به طور مستمر  در حال پذیرش مهاجر است، لیکن وجود علاقه مندان زیاد،  امر مهاجرت به استرالیا  را سخت تر  و زمان بر تر  کرده است.  چنانچه مایلید  به استرالیا مهاجرت کاری داشته باشید  اطمینان حاصل نمایید  که اطلاعات کاملی  در خصوص چالش های  مهاجرت به استرالیا  دریافت کرده اید و از شرایط مهاجرتی  مناسب  استفاده می نمایید .

شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای  کار  ویا ویزای تخصص  استرالیا:

 • سن بیشتر از 18 سال و کمتر از 45 سال

 • رشته باید  در لیست مهارت های لازم  استرالیا موجود باشد

 • کسب امتیاز لازم در IELTS

 • حداقل 1 سال  سابقه ی کار  در رابطه  با رشته  از 24 ماه قبل از اقدام  برای مهاجرت

شیوه های مهاجرت از طریق تخصص:

 • مهاجرت افراد متخصص مستقل (ویزای 189) این ویزا ، ویزای اقامت دائم میباشد

 • مهاجرت به روش  حمایت مناطق خاص(ویزای 489) این ویزا ویزای مشروط  سه ساله میباشد

 • مهاجرت اشخاصی که از حمایت ایالتی برخوردارند (ویزای 190) این ویزا  نیز ویزای اقامت دائم میباشد

اقامت استرالیا از طریق ازدواج:

این نوع ویزا  برای متقاضیانی است  که از  طریق ازدواج  با شهروند  یا فردی  که دارای اقامت دائم  استرالیا،  قصد زندگی  و اقامت  در استرالیا را دارند. ویزای ازدواج استرالیا  مختص افرادی است  که ازدواج  رسمی وثبت شده  داشته باشند و یا بتوانند  ثابت کنند  که در 12 ماه گذشته  زندگی مشترک با شریک زندگی خود داشته  اند.  نحوه ی  اقدام  برای متقاضیانی  که در زمان اقدام  داخل و خارج از استرالیا  هستند  متفاوت میباشد . همینطور  مدت زمان رسیدگی  به پرونده های  که  از داخل  خاک استرالیا اقدام میشود  در حال حاضر  بسیار طولانی تر خواهد بود.

این نوع ویزا به دسته های زیر تقسیم می گردد:

ویزای نامزدی  یا  ویزای شماره ی 300:  افرادی که در آینده  قصد ازدواج دارند ، این نوع ویزا  به ویزای نامزدی هم معروف است و به فردی تعلق می گیرد که با تبعه و یا مقیم  دائمی استرالیا  نامزد کرده  ولی هنوز ازدواج نکرده است.

 ویزای همسر( ویزای مشروط) ویزای شماره ی 309:  این ویزا به فردی تعلق میگیرد که با یک تبعه  و یا یک شخص  با اقامت دائم  استرالیا ازدواج کرده است و یا با او زندگی میکند . این فرد  باید هنگام  ارائه ی  تقاضای خود در خارج از استرالیا باشد. این نوع ویزا مشروط است  به این معنی که موقتی است  ومیتواند به ویزای دائمی همسر (ویزای شماره ی 100) تبدیل شود.

ویزای همسر ( ویزای دائمی) ویزای شماره ی 100: این یک ویزای دائمی  برای فردی است که  با یک تبعه  و یا یک شخص  با اقامت دائم استرالیا ازدواج کرده است  ویا با او زندگی میکند.

 ویزای همسر ( ویزای موقتی)  ویزای شماره ی 820: این یک ویزای موقتی است  برای فردی که  با یک تبعه و یا یک شخص با اقامت دائم استرالیا ازدواج کرده است  و یا با او زندگی میکند. این نوع ویزا شامل آن دسته  از متقاضیانی  میشود که در زمان تقاضا در داخل استرالیا زندگی میکنند. این ویزا میتواند به ویزای دائمی همسر ( ویزای شماره 801) تبدیل شود.

ویزای همسر ( ویزای دائمی ) ویزای شماره ی 801: این یک ویزای  دائمی  برای فردی است  که با یک تبعه  و یا یک شخص  با اقامت دائم  استرالیا  ازدواج کرده است و یا با او زندگی میکند.

 مسئله ی حائز اهمیت  این است  که دو طرف باید اثبات کنند  که رابطه ی آنها  واقعی بوده  و هدف از ازدواج  کسب اقامت نیست. معمولا در این زمینه باید  مدارک متعددی  مبنی بر اثبات  روابط  دو طرف قبل و بعد از ازدواج  ارائه شود.

معمولا اگر زوج متقاضی به مدت 2 سال بعد از ازدواج  به صورت  مشترک  و با هم زندگی کرده  باشند  و مدارکی  دال بر اثبات این موضوع به کارشناس اداره ی مهاجرت ارائه دهند، واجد شرایط برای اخذ ویزای  دائم هستند.

مهاجرت به استرالیا  از طریق سرمایه گذاری:

استرالیا جزو سومین کشور اقتصاد بزرگ دنیا  در زمینه ی صادرات  انرژی  میباشد. وجود بیش از 18 هزار شرکت خارجی  در استرالیا  اثبات کننده ی  این ادعا میباشد . از لحاظ قوانین و مقررات  استرالیا  بهترین کشور  با بالاترین رتبه  قرار  گرفته است.

جهت اخذ ویزاهای متقاضیان  بایستی شرایط خاصی  را  که در زیر  تشریح شده  داشته باشند:

 • ویزای موقت سرمایه گذاری  و نو آوری  در کسب وکار ( زیر گروه 188)

 • ویزای دائم  سرمایه گذاری  و نو آوری  در کسب وکار ( زیر گروه 188)

 • ویزای صاحبان کسب وکار ( زیر گروه 890)

 • ویزای سرمایه گزاری ( زیر گروه 891)

 • ویزای صاحبان کسب وکار  از طریق اخذ اسپانسر ایالتی / منطقه ای ( زیر گروه 892 )

 • ویزای سرمایه گذاری  از طریق اخذ اسپانسر ایالتی / منطقه ای (زیر گروه 893)

 • ویزای سرمایه گذاری ( زیر گروه 891):

این ویزا  یک ویزای اقامت دائم  محسوب میگردد. با داشتن این ویزا  قادر هستید  که تا 5 سال  به و از استرالیا سفر نمایید. در صورتیکه شما و شریک زندگیتان  با هم ، بمدت 4 سال  در استرالیا سرمایه گذاری کرده باشید، میتوانید  توسط این ویزا  در آنجا زندگی نمایید .  خانواده ی شما نیز  در صورتیکه  شما موفق به اخذ  این ویزا داشته باشید  می توانند  از طریق این ویزا اقدام نمایند . این ویزا به عنوان مرحله ی دوم  ویزای  موقت سرمایه گذاری ( زیر گروه 162 )  محسوب می گردد.

شرایط مورد نیاز :

 • داشتن ویزای موقت  سرمایه گذاری ( زیر گروه 162 )

 • حداقل 2 سال در چهار سال گذشته ، قبل از اعلام درخواست ، جهت این ویزا  در استرالیا  اقامت داشته باشید.

 • دارا بودن شرایط تجاری:  انجام  سرمایه گذاری  به ارزش  1.5  میلیون دلار استرالیا به مدت حداقل 4 سال

 • تعهد حقیقی  جهت ادامه ی کسب وکار یا سرمایه گذاری  در استرالیا  داشته باشید

 •  این ویزا ، یک ویزای دائم  میباشد  و با داشتن این نوع ویزا  شما وخانواده تان  قادر هستید :

 • به صورت نامحدود در استرالیا اقامت داشته باشید

 • در استرالیا مشغول به کار وتحصیل  شوید

 • از سرویس مراقبت های پزشکی ( مدیکر ) استفاده نمایید

 • در صورت داشتن شرایط لازم  جهت شهروندی  استرالیا اقدام نمایید

 • اسپانسر بستگان واجد شرایط خود  جهت اقامت دائم شوید

 •  تا 5 سال  از تاریخ  صدور  ویزا  از و به  استرالیا سفر کنید

صاحبان مشاغل

 • این ویزا  برای افراد با تجربه  در کسب وکار تجاری میباشد  و کسانی میتوانند  با این  ویزا  به استرالیا  مهاجرت کنند  که موافقت  و حمایت دولت منطقه ای و یا ایالتی  استرالیا را اخذ کرده باشند

 • سن کمتر از 55 سال

 • داشتن موافقت  دولت های منطقه ای استرالیا

 • داشتن دارایی  خاص معادل  پانصد هزار دلار استرالیا

 • داشتن کسب وکاری  که در 2 سال مالی  از 4 سال مالی  قبل از اعلام  درخواست  ویزا  با گردش پولی سالانه  مبلغی و ارائه ی گردش مالی  4 سال  منتهی به زمان  درخواست ویزا ، منوط بر اینکه   گردش مالی  2 سال پایانی  به 4 سال  مذکور  معادل  300 هزار دلار  استرالیا  باشد.

مدیران ارشد

 •  این ویزا برای  مدیران ارشدی  که موافقت حمایت  دولت منطقه ای  و یا ایالتی  استرالیا را اخذ کرده باشند مناسب میباشد.

 • سن کمتر از 55 سال

 • داشتن موافقت دولت های منطقه ای  استرالیا

 • داشتن دارایی معادل  پانصد هزار دلار استرالیا

 • داشتن کسب وکاری  که در 2 سال مالی  از 4 سال مالی  قبل از اعلام درخواست  ویزا

 • ارائه ی گردشگر مالی 4 سال  منتهی به زمان درخواست ویزا، منوط بر اینکه  گردش مالی  2 سال پایانی  به 4 سال مذکور معادل 300 هزار دلار استرالیا  باشد

سرمایه گذاران

 • یکی از راه های مهاجرت به  استرالیا سرمایه گذاری در این کشور است که البته  به نسبت ویزای سرمایه گذاری  بسیاری از کشور ها  شرایط دشوار تری  دارد

 •  سن کمتر از55 سال باشد

 •  داشتن دارایی

 •  توانایی انتقال و سرمایه گذاری  در استرالیا

 • داشتن موافقت  دولت های  منطقه ای استرالیا

 •  داشتن حداقل  سه سال سابقه ی کار مدیریتی  در شغلی که متقاضی  ویا همسر ان صاحب حداقل 10% سرمایه ی ان شغل

 •  توانایی زبان انگلیسی با حداقل نمره ی IELTS

 ویزای بازنشستگی استرالیا  به بازنشستگان اجازه میدهد  تا قسمتی از سال های بازنشستگی خود را در استرالیا بگذرانند.

 •  شرایط ویزای  بازنشسته ی سرمایه گذار:

 • حداقل 55 سال سن داشته باشد

 • حمایت توسط یک ایالت یا منطقه در استرالیا

 • در حال حاضر هیچ وابسته ای جز همسر نداشته باشید

 • اموال شخصی قانونی  وقابل دسترس  به ارزش دلار استرالیایی

دیگر اطلاعات  شرایط سرمایه گذاری:

 • علاقه مندان جهت سرمایه گذاری در کشور استرالیا  میبایست  حداقل مبلغی را دارا باشند

 • این مبلغ که بعنوان  دارایی ذکر شد به مدت 4 سال سپرده گذاری  میشود و قابل برداشت نیست. اما بعد از مدت 4 سال این مبلغ به عنوان  شروع کردن یک بیزینس پس داده میشود  تاعلاقه مندان کار خود را جهت  فعالیت شروع نمایند

 • برای مهاجرت به استرالیا جدولی جهت امتیاز دهی  معین شده است که میبایست 65 امتیاز را داشته باشید

 • داشتن تجربه ی کاری  در یک بیزینس  بسیار اهمیت دارد زیرا فعالیت در این زمینه به معنی مدیریت کردن است

 • متقاضی  باید حداقل موجودی در طی 2 سال  قبل از درخواست ویزا به دلار استرالیا داشته باشد

موارد امتیاز آور                                                                                                         امتیاز

سن

18 تا 24 سال

25 تا 32 سال

33 تا 39 سال

40 تا 44 سال

45 تا 54 سال

20

30

25

20

15

مدرک زبانٍIELTS

حداقل نمره ی 5  در هر مهارت  امتحان IELTS

حداقل نمره ی 7 در هر مهارت امتحان IELTS

5

10

مدارک دانشگاهی

 داشتن حداقل مدرک لیسانس

5

سابقه ی مدیریتی  و مالکیت تجارت

داشتن حداقل 4 سال سابقه ی مدیریتی و مالکیت

داشتن حداقل  7 سال  سابقه ی مدیریتی  ومالکیت

10

15

ارزش کل دارایی های شخصی و مربوط به بیزینس ( مجموعه دارایی های خود وهمسر  در حداقل 2 سال اخیر)

800 هزار دلار استرالیا

1.3 میلیون دلار استرالیا

1.8 میلیون دلار استرالیا

2.25 میلیون دلار استرالیا

5

15

25

35

  گردش مالی تجارت حداقل دو سال فرد متقاضی  در چهار سال اخیر ( شامل میزان  درآمد و هزینه و یا به طور کلی  فروش آن تجارت)

500 هزار دلار استرالیا

 1 میلیون دلار استرالیا

 1.5 میلیون دلار استرالیا

2 میلیون دلار استرالیا

5

15

25

35

  نوآوری

.علامت ثبت شده ی مرتبط باتجارت

.اختراع ثبت شده

. مدارک مرتبط با  صادرات کالاهای  تجارت فرد متقاضی

.شرکت های با رشد سریع

10

15

15

10

امتیاز ارائه شده  توسط ایالت                                                                  10

مراحل مختلف مهاجرت به استرالیا:

 • انتخاب Occupation مناسب متناسب با شغل خود از لیست MLTSSL

 • بررسی سازمان ارزیابی متناسب با Occupation انتخابی

 • آماده سازی نامه سابقه کار متناسب با Occupation شما

 • جمع آوری مدارک مورد نیاز سازمان ارزیابی و ارسال مدارک به سازمان مربوطه

 • محاسبه امتیازات و بررسی مجدد شرایط مهاجرت شما و پر کردن فرم EOI

 • بررسی اسپانسرهای ایالتی و جمع آوری داده های مورد نظر ایالت انتخابی

 • ثبت آنلاین اسپانسری

 • انتظار جهت دریافت اسپانسری و گرفتن Invitation

 • ثبت پرونده در سایت سازمان مهاجرت و آپلود داکیومنت های شما در سایت

 • مشخص شدن Case Officer و پاسخگویی به سوالات احتمالی او

 • Checking های مختلف از جمله سابقه کار و …

 • ارائه نمره ی آیلتس

 • انجام آزمایش های مدیکال و گرفتن عدم سوء پیشینه

 • Visa